B2B Sales Manager

İşin təsviri

Main responsibilities:

  • Search and attraction of clients in the B2B segment (cold calls, meetings);
  • Identification of customer needs for the Company's services;
  • Coordination of working conditions, formation of commercial offers;
  • Carrying out telephone conversations and meetings with clients;
  • Development of relationships with key partners;
  • Participation in exhibitions and conferences, negotiations with partners;
  • Regular planning and reporting to management;

Main requirements:

  • Experience working in corporate sales- at least 3 years;
  • Higher education;
  • Excellent knowledge of Azerbaijani and Russian languages (Russian must-know);
  • Knowledge of English - in advantage;
  • High interest in Apple and other IT products and the desire to develop their skills in the field of B2B sales;
  • Knowledge of document circulation in the field of sales (agreement, accounting documentation, etc.);
  • Focus on results, high communication skills, business acumen.

We offer:

  • Opportunity to work with brand No. 1 in the IT equipment market;
  • A variety of interesting tasks for progressive professional growth;
  • Opportunity to prove ourselves (we are happy to accept any ideas that contribute to the development of the company, increase customer loyalty, and increase labor productivity);
  • Opportunity to learn and try new things, gain experience and expand your portfolio of cases;
  • Corporate internal and external training;
  • Individual development programs;
  • Stable salary and the ability to influence your income (Conditions will be discussed during the interview);
  • Compensation for mobile communications;
  • Medical Insurance (including family members);
  • Office location in Center of Baku;
  • Compensation for transport;
  • Discount for company products;
  • Discount for gym;

Working schedule: Monday-Friday.

All interested candidates are requested to send their CV. Please indicate the name of position “B2B SM” in the subject line of e-mail.

Основные обязанности:

  • Поиск и привлечение клиентов в сегменте B2B (холодные звонки, встречи);
  • Выявление потребности клиентов в услугах Компании;
  • Согласование условий работы, формирование коммерческих предложений;
  • Проведение телефонных переговоров и встреч с клиентами;
  • Развитие отношений с ключевыми партнерами;
  • Участие в выставках и конференциях, переговоры с партнерами;
  • Регулярное планирование и отчетность перед руководством;

Основные требования:

  • Опыт работы в корпоративных продажах – не менее 3-х лет;
  • Высшее образование;
  • Отличное знание азербайджанского и русского языков (русский must-know);
  • Знание английского языка - преимущество;
  • Высокий интерес к Apple и другим ИТ-продуктам и желание развивать свои навыки в сфере продаж B2B;
  • Знание документооборота в сфере продаж (договор, отчетная документация и т.п.);
  • Нацеленность на результат, высокие коммуникативные навыки, деловая хватка.

Мы предлагаем:

  • Возможность работать с брендом №1 на рынке ИТ-оборудования;
  • Разнообразие интересных заданий для поступательного профессионального роста;
  • Возможность проявить себя (мы рады любым идеям, способствующим развитию компании, повышению лояльности клиентов, повышению производительности труда);
  • Возможность учиться и пробовать новое, набираться опыта и расширять портфолио кейсов;
  • Корпоративное внутреннее и внешнее обучение;
  • Индивидуальные программы развития;
  • Стабильная заработная плата и возможность влиять на свой доход (Условия обсуждаются на собеседовании);
  • Компенсация мобильной связи;
  • Медицинская страховка (включая членов семьи);
  • Расположение офиса в центре Баку;
  • Компенсация за транспорт;
  • Скидка на продукцию компании;
  • Скидка на посещение тренажерного зала;

График работы: понедельник-пятница.

Всем заинтересованным кандидатам предлагается направить свое резюме. В теме письма укажите название позиции «B2B SM».

Email:  [email protected]