Sales manager

  • Aztender.az
  • Elanın qoyulma tarixi: 26.01.2013
    Vakansiyaya müraciət tarixi bitmişdir.

Aztender.az  has been established in support of enterprises and companies which are actively engaged in business in the territory of Azerbaijan and other CIS countries and planning to expand their business activities.

By joining Aztender.az, you will be kept abreast of all tenders and procurement transactions  in Azerbaijan, as well as make use of our services.

This service also serves to ease the work of procurement departments of the enterprises. Making use of our portal, companies will get the best price proposals from the contractors for any goods or services.

Project is designed for entrepreneurs of high and medium range, owners of companies and private enterprises.

In connection with the development of the project, Aztender.az declares vacancy for the position of:

Requirements:

• High education
• Direct corporative sales experience (B2B);
• Fluent command of Azerbaijani and Russian;
• MS Word, Outlook, Power Point, Excel skills;
• Sales experience is welcome;

Main duties:

• Search and attraction of new clients;
• Making business calls for arranging meetings;
• Meetings with clients;
• Correspondence with clients ;
• Controlling the distribution of advertisement budget of the company;
• Keeping data base of Aztender.az contacts and its regular update;
• Making presentation and holding business talks;
• Attending business events to establish business contacts;
• Meeting monthly transactions and sales plan;
• Rendering quality service to the existing clients;
• Keeping regular reports  of sales.

Please, send your CV to [email protected]
Only candidates meeting the above-described requirements will be contacted.

www.aztender.az

 Проект  aztender.az создан в помощь предприятиям и организациям, ведущим активную предпринимательскую деятельность на территории Азербайджана и стран СНГ, и желающим расширить свою деятельность.

Подключившись к порталу Aztender.az Вы будете осведомлены обо всех тендерах и коммерческих торгах проводимых в Азербайджане, а так же сможете воспользоваться предоставляемыми нами услугами.

Этот сервис призван облегчить работу служб снабжения предприятия. Воспользовавшись нашим порталом, компании смогут получить от подрядчиков наиболее выгодные ценовые предложения, на тот или иной товар или услугу.

Проект рассчитан на руководителей высшего и среднего звена, владельцев компаний и частных предпринимателей.

В связи с развитием проекта,  Aztender.az объявляет набор на вакансию:

Менеджер по продажам.

Требования:
• Высшее образование;
• Опыт работы в прямых корпоративных продажах (B2B);
• Свободное владение азербайджанским и русским языками;
• Знание MS Word, Outlook, Power Point, Excel;
• Опыт работы в продажах  приветствуется;

Основные обязанности:
• Поиск и привлечение новых клиентов;
• Осуществление деловых звонков для назначения встреч;
• Выезды на встречи с клиентами;
• Ведение корреспонденции с клиентами ;
• Отслеживание распределения рекламных бюджетов компаний;
• Ведение базы контактов aztender.az и ее своевременное обновление;
• Проведение презентаций и переговоров;
• Посещение деловых мероприятий для установления контактов;
• Выполнение ежемесячного плана по количеству сделок и объему продаж;
• Качественное обслуживание уже существующих клиентов;
• Регулярная отчетность о продажах.

CV просим высылать по адресу [email protected]
Мы будем связываться только с кандидатами, которые отвечают вышеизложенным критериям.