Marketing Specialist

  • Knexel
  • Elanın qoyulma tarixi: 26.02.2019
    Vakansiyaya müraciət tarixi bitmişdir.

İşin təsviri

We aren’t looking for an ordinary employee or for a just “staff”. We need a team member, who has a passion to create really amazing things, something really important for the world, which will make life better.

Responsibilities:

* Leveraging existing media relationships and cultivating new contacts within business and industry media
* Creating content for press releases, byline articles and keynote presentations
* Creating content (copywriting) for our internet products, websites and social media pages
* Participation in events organisation
* Take part at the whole marketing processes within the team

Qualification/Requirements:

* Bachelor’s degree in marketing, branding, PR or other related field
* Excellent communication, presentation and organizational skills
* Analytical and creative mind, critical thinking and ambitious nature
* Self-motivated, detail oriented and organized personality
* Good Azerbaijani, English and Russian (speaking/writing) are also needed
* Understanding of media needs and media relationships
* Strong verbal and written skills
* Microsoft Office experience (esp. PowerPoint)

We offer:

* Full time position
* Working in the modern and hitech company
* Young and creative team
* Comfortable and enjoyable environment
* No dress code, no “BOSS”, better than home :)
* Salary: 700-800 AZN

To Apply:

* Send resume
* Note the expected salary

E-mail: [email protected]
Phone: 994 12 310 53 00
            994 77 310 20 00

Требуется специалист по маркетингу:

Мы ищем не просто обычного сотрудника. Нам нужен член команды, который действительно любит и хочет создавать  удивительные вещи, которые делают жизнь и мир лучше.

Обязанности:

* Использование существующих  и развитие новых связей в СМИ
* Создание контента для пресс-релизов, статей и презентаций
* Создание контента (копирайтинг) для наших интернет-продуктов, сайтов и страниц в социальных сетях
*  Участие в организации мероприятий
*  Принятие участия во всех маркетинговых процессах

Требования:

* Степень бакалавра в области маркетинга, брендинга, PR, журналистики или других похожих обсластях
* Отличные коммуникативные, презентационные и организаторские способности
* Кандидат должен обладать аналитическим и творческим складом ума, навыком критического мышления и быть амбициозной натурой
* Должна быть мотивированная, внимательная к деталям и организованная личность
* Хорошее знание азербайджанского, английского и русского языков (разговорный / письменный)
* Навыки работы с медиа ресурсами
* Грамотное изложение мысли,  как устно,  так и письменно
* Опытный пользователь Microsoft Office (особенно PowerPoint)

Мы предлагаем:

* Полную занятость
* Работу в современной и высокотехнологичной компании
* Стать частью молодой и творческой команды
* Удобную и приятную обстановку
* У нас нет дресс-кода, нет «босса», свободно как дома :)
* Возможность карьерного и финансового роста

Как обратиться:

* Отправьте резюме
* Зарплата: 700-800 AZN