Export Sales Manager (FMCG)

  • Atropatena QSC
  • Elanın qoyulma tarixi: 02.03.2017
    Vakansiyaya müraciət tarixi bitmişdir.

İşin təsviri

Atropatena CJSC is seeking Export Sales Manager (FMCG)

ABOUT ATROPATENA

Starting from 1992,  the “Atropatena” CJSC, began its activity, setting a goal to manufacture and release a high quality products in Azerbaijan. Thereat, our company had been the official distributer for more than 10 international companies. So therefore, in 2011, matching absolutely all international standards, being unprecedented and incomparable, the “Atena” Dairy Processing Concern was created, to implement the manufacturing of dairy products.

Dear Candidate

Our basic goals to achieve - are to integrate the globalized world and release our local products on the international market, successfully accomplishing our sales plan in it, we also focusing on the promotion and representation of Azerbaijan worldwide.
Joining our amicable and dynamic team, you receive a chance to have a role in getting involved to our company.

Main roles & responsibilities:

• To implement sales and trade activity in order to achieve and successfully accomplish the export goals related to Russia and other countries;
• To manage the analysis of foreign market, with the selection of suitible products for it, developing strategic plans and prepearing purposes.
• Taking into consideration the yeast, custom dues and transport expenditures of the products, to determine a sales budgeting and shelf price. To manage the determined sales budget.
• To select customers and distributers with further supervising.
• To represent our company on the foreign exhibitions.

Requirements:

Qualification: High Education (min. Bachelor Degree)
Age: 30 - 40
Background: 10 years of relevant experience related to sales activity (Sales experience related to Dairy products is preferable)
Remuneration: Bonus for sales performing
Language skills: Fluent Azerbaijan, English and Russian
Computer literacy: Advanced user of MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
Region: Azerbaijan
Citizenship: Azerbaijan

Candidate’s profile:

• Experience in dealing with different countries and cultures
• Strategic planning and process implementation
• Leadership and communication
• Enthusiastic and positive approach
• Excellent communication and presentation skills
• Strong relationship builder
• Ready for regular business trips

Note:

We offer high salary which will be defined on the basis of candidate`s experience and skills.
Interested candidates may send their applications to [email protected] , specifying “Export Sales Manager” in subject line.
Only shortlisted candidates will be contacted.

Компания ЗАО «Атропатена» ищет Менеджера экспортных продаж.

О компании

В 1992 году, компания ЗАО  «Атропатена», начала реализацию поставленных целей, по производству высококачественной продукции в Азербайджане. Исходя из этого, компания являлась официальным дистрибьютором более чем 10 компаний, имеющих место на международном рынке продаж. Наряду с этим, начиная с 2011-го года, в Азербайджане начал свою деятельность, не имеющий аналога и отвечающий всем международным стандартам Завод по Переработке и Выпуску Молочной Продукции именуемый «Атена», успешно производящий молочную продукцию по сегодняшний день.

Уважаемый Кандидат

Нашими основными целями являются следующие: интегрирование, осуществление продаж местной продукции на международном рынке, а также успешное продвижение Азербайджана на нем. Присоединяясь к нашей дружелюбной, активной и динамичной команде, вам предоставляется уникальный шанс стать частью нашего целеустремленного коллектива.

Основные обязанности:

• Разработка и реализация плана продаж и торговли, с целью осуществления экспорта в Россию, а также в другие страны.
• Ведение анализа иностранного рынка, с целью выбора подходящей продукции, разработка стратегических планов и подготовка предложений.
• Учет и ведение транспортных расходов, а также расходов стоимости дрожжей, изготовленных заказов, установление бюджета продаж, а также учет стоимости полки.
• Отбор клиентов и дистрибьюторов, с целью дальнейшего управления.
• Представление и продвижение нашей компании на международных выставках.

Требования к кандидатам:

Квалификация: Высшее образование (мин. Бакалавр).
Опыт работы: от 10 лет в сфере продаж (предпочтительно в области молочных продуктов)
Возраст: 30 - 40
Поощрительные выплаты: Бонусы от реализованных продаж
Языковые навыки: Знание Азербайджанского, Английского  и Русского языков в совершенстве
Опытный пользователь MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
Регион: Азербайджан
Гражданство: Азербайджанское

Профиль кандидата:

• Опыт работы с людьми, относящихся к различного рода культуре.
• Навыки стратегического планирования по реализации различных процессов
• Коммуникативные, а также лидерские качества
• Уверенный и решительный подход к делу
• Навыки в установлении и налаживании связей
• Готовность к командировкам

Примечание:

Компания предлагает высокую заработную плату, которая будет устанавливаться в зависимости от опыта и навыков кандидата.

Заинтересованные кандидаты могут отправлять свое CV на e-mail [email protected] , с указанием «export sales manager» в теме письма.
Только отобранные кандидаты будут уведомлены.