Photographer

  • Kaymu
  • Elanın qoyulma tarixi: 18.10.2014
    Vakansiyaya müraciət tarixi bitmişdir.

İşin təsviri

Who we are:

Rocket Internet is the world's largest internet incubator. Our portfolio of online companies span all around the world in the verticals of; fashion, food, furniture, realestate, marketplace, food, jewellery, cars. For more details check out our companies and our team around the globe at: www.rocket-internet.com

Kaymu is one of the most promising and exciting Start-ups of Rocket Internet and it has aimed to be the fastest growing online marketplace in South Asia. By function, Kaymu is a platform where everyone is welcome to buy and sell their products from different segments such as fashion, electronics, jewellery, books, home appliances and many more. Kaymu is driven by individual passion and excellence, united by our ambition to empower small medium business and continue on developing E-commerce in major countries of South Asia.

Job details:

Kaymu is looking for a junior photographer to join our team in Baku. We offer the chance to work in a dynamic online start-up environment on a range of challenging tasks with an international team.  Your responsibility will include doing product photography for our clients. You will be mainly working outside the office.

Requirements:

- Experience and interest in photography
- Professional/semiprof. Camera
- University degree
- Good knowledge of Microsoft Excel and proficient computer skills
- Availability Monday to Friday
- Fluent in Azeri and Russian
- Candidates with immediate availability preferred

Кто мы такие:

Rocket Internet – это самый крупный в мире интернет-инкубатор. Наш портфель интернет-компаний охватывают по всему миру такие сферы как мода, продукты питания, мебель, недвижимость, продукты питания, ювелирные изделия, автомобили и так далее. Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с нашими компаниями и нашей командой по всему миру по адресу: www.rocket-internet.com

Kaymu является одним из наиболее перспективных и интересных старт-апов Rocket Internet, и эта компании стала самым быстрорастущим интернет-рынком в Южной Азии. По назначению, Kaymu является платформой, где все желающие могут легко покупать и продавать свою продукцию из разных сфер, таких как мода, электроника, ювелирные изделия, книги, бытовая техника и многое другое. Kaymu движет индивидуальная страсть и передовой опыт, объединенный нашими амбициями в расширение прав и возможностей среды малого бизнеса, и продолжить на развитии электронной коммерции в крупных странах Южной Азии.

Kaymu предлагает вакансию для начинающего фотографа, который присоединится к нашей команде в Баку. Мы предлагаем шанс работать в динамичной, онлайн стартап атмосфере, наряду с интересными задачами и интернациональной команде. В ваши обязанность будет входить фотографирование товара для наших клиентов. В основном вы будете работать вне офиса.

Обязанности:

- Малый опыт и интерес к сфере фото
- Профессиональная/полупроф. личная камера
- Высшее образование
- Хорошее знание Microsoft Excel и достаточные для пользования знания компьютера
- Доступность понедельник – пятница
- Совершенное знание Азербайджанского и Русского языков
- Кандидаты с немедленной доступности

Candidates should send their CV-s to [email protected]. Name of the position is applied should be mention on subject part