Brand Manager

One of the leading international pharmaceutical companies ,which is during 15 years provides the medicines to the population of Azerbaijan , announces the position of:

Main responsibilities:

• Develop a strategy and tactics of market promotion of medicines;
• Develop a budget for each product and monitor of its implementation ;
• Evaluation of the long-term prospects for drugs and ways to promote them ;
• Installation and maintenance of contacts with leading experts in the field of medicine and health care;
• Conduct trainings on drugs to the target audience.

Requirements:

• Higher education ( Medical, Pharmaceutical );
• Experience in the successful launch of the product on the market starting with "zero" ;
• Knowledge of the concept of brand building ( knowledge of the OTC / prescription drugs , the experience of shares for pharmacies / presentations for hospitals ) , performance evaluation ;
• The ability to analyze the market and collect information ;
• Effective communication and reasoning , analytical skills ;
• Public speaking skills , giving presentations ;
• Ability to travel abroad 2-3 times a year .

Personal qualities:

• focus on results ;
• communication skills;
• self-organization ;
• the ability and willingness to learn ;
• active life position .

Operating conditions:

• 5 day schedule 09:00 - 18:00

If you meet the above mentioned requirements , please send your CV with a photo to [email protected] till 15:00 May 25, 2014 .

Please indicate in the subject line "Brand Manager ."

Одна из ведущих международных фармацевтический компаний, являющаяся в течении 15 лет лидером по обеспечению населения Азербайджана лекарственными средствами объявляет набор на позицию:

Бренд менеджер

Основные обязанности:

• Разработка стратегии и тактики продвижения на рынке лекарственных средств;
• Разработка бюджета по каждому вверенному продукту и осуществление контроля за его выполнением;
• Оценка долгосрочных перспектив в отношении препаратов и способов их продвижения;
• Установка и поддержание контактов с ведущими специалистами в области медицины и здравоохранения.
• Проведение тренингов по препаратам целевой аудитории

Требования к кандидатам:

• Высшее образование ( Медицинское, Фармацевтическое) ;
• Опыт успешного вывода продукта на рынок с "нуля";
• Знание концепции построения бренда (знание специфики продаж  безрецептурных/рецептурных препаратов, опыт проведения акций для аптек/презентаций для больниц), оценка эффективности;
• Умение  анализировать рынок и собирать информацию;
• Эффективная коммуникация и аргументация, аналитические способности;
• Навыки публичных выступлений, проведения презентаций;
• Возможность выезда заграницу 2-3 раза в год.

Личные качества:

• ориентированность на результат;
• коммуникабельность;
• самоорганизованность;
•  способность и желание учиться;
•  активная жизненная позиция.

Условия работы

• 5 дневный график работы 09:00 – 18:00

Если Вы соответствуете выше перечисленным требованиям, пожалуйста,  высылайте резюме с фотографией по адресу [email protected]  до 15:00 25 мая 2014.

Просьба в теме письма указать " Бренд менеджер".