Senior Medical Representative

One of the leading international pharmaceutical companies ,which is during 15 years provides the medicines to the population of Azerbaijan , announces the position of:

Main responsibilities:

• Establish contacts and develop long-term partnership with the company on behalf of doctors and pharmacists;
• Perform plan visits to the "target" hospitals, pharmacies and clinics to promote the company's products;
• Collect and transmit information to the immediate supervisor of the market , customers, competitors' activities ;
• Continuing to expand their knowledge about drugs and products of competitors to take part in training on drugs ;
• Prepare regular reports in accordance with the requirement of the head.

Requirements:

• Higher education , preference is given to applicants with the medical education.
• Experience 1-3 years as a medical representative .
• Fluency in Russian / Azeri, English is preferred.
• Knowledge of PC at the advanced level of user , proficient about office programs .

Personal qualities:

• focus on results ;
• communication skills;
• self-organization ;
• the ability and willingness to learn ;
• active life position .

Operating conditions

• 5 day schedule 09:00 - 18:00
• Costs for lunch and transportation are covered by the company

If you meet the above mentioned requirements , please send your CV with a photo  to [email protected] till 15:00 May  25, 2014 .

Please indicate in the subject line " Senior Medical Representative ."

Одна из ведущих международных фармацевтический компаний, являющаяся в течении 15 лет лидером по обеспечению населения Азербайджана лекарственными средствами объявляет набор на позицию:

Старший Медицинский представитель

Основные обязанности:

• Устанавливать контакты и развивать долгосрочное партнерство от имени компании с врачами и фармацевтами
• Выполнять план визитов в «целевые» больницы, аптеки и поликлиники по продвижению препаратов компании
• Собирать и передавать непосредственному руководителю информацию о рынке, потребителях, деятельности конкурентов.
• Постоянно расширять свои знания о препаратах компании и продукции конкурентов, принимать участие в тренингах о препаратах.
• Готовить регулярные отчеты в соответствии с требованием руководителя

Требования к кандидатам:

• Высшее образование, предпочтение дается кандидатам с медицинским образованием.
• Опыт работы медицинским представителем 1-3 года.
• Свободное владение русским/азербайджанским языками, английский приветствуется.
• Знание ПК на уровне уверенного пользователя, владение офисными программами.

Личные качества:

• ориентированность на результат;
• коммуникабельность;
• самоорганизованность;
•  способность и желание учиться;
•  активная жизненная позиция.

Условия работы

• 5 дневный график работы 09:00 – 18:00
• Расходы на обед и транспорт покрываются компанией

Если Вы соответствуете выше перечисленным требованиям, пожалуйста,  высылайте резюме с фотографией по адресу [email protected]  до 15:00 25 мая 2014.

Просьба в теме письма указать " Старший Медицинский представитель".