Payroll Accountant

İşin təsviri

Job description:

  • Payroll, sick leave, vacations, overtime, bonuses and etc. . ZUP 1C.
  • Preparation of documents for the insurance of employees - for the provision of financial. manager
  • Preparation of documents on mobile costs - to provide financial manager
  • Payment of salaries to bank cards
  • Introduction of primary accounting documents for rental services, utility bills, etc. 1C suppliers.
  • Reflection on the accounting accounts of transactions related to the receipt of services for rent and utility costs
  • Checking payments for goods and services
  • Documents and payments for workers' insurance and mobile expenses
  • Participation in inventory process
  • Checking balances in accounting areas, preparing inventory reports
  • Control of monthly issued equipment, formation of a file for depreciation and transfer to the financial manager for issuing claims.
  • Control of monthly issued gasoline, taxi expenses, etc., file formation, and transfer to the financial manager for issuing claims.
  • Control of monthly gifts issued to the company, file formation, and transfer to the chief accountant and financial manager for control.
  • Maintaining statistical and tax reports
  • Inventory and audit of shops.
  • Checking balances and preparing inventory reports in 1s
  • Transfer of fixed assets to IT4 and 1C per employee
  • Checking the receipt of imports with customs and statistical declarations

Financial statements:

  • Cash accounting
  • Formation of the cash book

Accounting functions:

  • Entering primary accounting documents for rental services, utility bills, etc. 1C suppliers.
  • Reflection on the accounting accounts of transactions related to the receipt of services for rent and utility costs, for other services

Main requirements:

  • Bachelor’s Degree in Accounting or Finance;
  • 3-5 years payroll experience;
  • Excellent command of Azeri and Russian
  • Experience/knowledge of payroll legislation and regulations;
  • Previous experience using HR payroll software;
  • Knowledge of Accounting;
  • Excellent interpersonal, written and oral communication skills;
  • Excellent organizational skills, working within deadlines and schedules, and ability to think outside the box;
  • Must be a team player, and able to work within a fast-paced environment;
  • Keen attention to detail;
  • Ability to take ownership of duties and prioritize tasks.

We offer:

  • Opportunity to work with brand No. 1 in the IT equipment market;
  • A variety of interesting tasks for progressive professional growth;
  • Opportunity to prove ourselves (we are happy to accept any ideas that contribute to the development of the company, increase customer loyalty, and increase labor productivity);
  • Opportunity to learn and try new things, gain experience and expand your portfolio of cases;
  • Corporate internal and external training;
  • Individual development programs;
  • Compensation for mobile communications;
  • Office location in Center of Baku;

Work Schedule: Monday- Friday – 10:00- 19:00

Должностные обязанности:

  • Оплата заработной платы работникам
  • Расчет зарплаты, больничные, отпуска, сверхурочные, расчетные, бонусы и т.д. . ЗУП 1с.
  • Подготовка документов по страховке работников  - для предоставления фин. менеджеру
  • Подготовка документов по мобильным затратам - для предоставления фин. менеджеру
  • Оплата зарплат на банковские карты
  • Внесение первичных учетных документов по услугам аренды, коммунальных платежей и пр. поставщиков 1С.
  • Отражение на счетах бухгалтерского учета операций, связанных с получением услуг по аренде и коммунальным расходам, по прочим услугам
  • Проверка оплат за товары и услуги
  • Документы  и оплаты по страховке работников
  • Документы  и оплаты по мобильным затратам
  • Участие в инвентаризации.
  • Проверка остатков по своим участкам учета, оформление отчетов по инвентаризации
  • Контроль ежемесячно выдаваемого оборудования, формирование файла для амортизации и передача финансовому менеджеру для выставления клэймов.
  • Контроль ежемесячно выдаваемого на компанию бензина, такси расходов и т.д , формирование файла, и передача финансовому менеджеру для выставления клэймов.
  • Контроль ежемесячно выдаваемых подарков на компанию, формирование файла, и передача главному бухгалтеру и финансовому менеджеру для контроля.
  • Ведение статистических  и налоговых отчётов
  • Инвентаризация и аудит магазинов.
  • Проверка остатков и оформление отчетов по инвентаризации в 1с
  • Передача основных средств в ИТ4 и в 1С на сотрудника
  • Проверка поступления импорта с таможенными и статистическими декларациями

Бухгалтерская отчетность:

  • Учет кассы
  • Формирование кассовой книги

Учет расчетов с поставщиками и подрядчиками:

Основные требования к кандидату:

  • Степень бакалавра в области бухгалтерского учета или финансов;
  • Опыт расчета заработной платы 3-5 лет;
  • Отличное владение азербайджанским и русским языками
  • Опыт/знание законодательства и нормативных актов по заработной плате;
  • Опыт работы с программным обеспечением для расчета заработной платы;
  • Знание бухгалтерского учета;
  • Отличные навыки межличностного, письменного и устного общения;
  • Должен быть командным игроком и уметь работать в быстро меняющейся среде;
  • Пристальное внимание к деталям;
  • Умение брать на себя ответственность и расставлять приоритеты задач.

Мы предлагаем:

  • Возможность работать с брендом №1 на рынке ИТ-оборудования;
  • Разнообразные интересные задания для поступательного профессионального роста;
  • Возможность проявить себя (с радостью принимаем любые идеи, способствующие развитию компании, повышению лояльности клиентов, повышению производительности труда);
  • Возможность учиться и пробовать новое, набираться опыта
  • Корпоративное внутреннее и внешнее обучение;
  • Индивидуальные программы развития;
  • Компенсация мобильной связи;
  • Медицинская страховка (включая членов семьи);
  • Расположение офиса в центре Баку;

Рабочий график: Понедельник-пятница – 10:00- 19:00

Email: [email protected]