Digital Marketing Specialist

İşin təsviri

Функциональные обязанности:

  • Написание стратегии и ведения рекламных Digital-компаний
  • Оптимизация и продвижение сайта
  • Составление семантического ядра ключевых слов под SEO-продвижение
  • Работа с GDN и Paid Search
  • Анализ Digital-показателей. Работа с веб-аналитическими сервисами для анализа данных
  • Тестирование и запуск новых инструментов в СРА-сетях
  • Оптимизация текстового контента сайта и изображений
  • Составление файлов для поисковых систем

Основные требования от кандидата:

  • Высшее образование по специальности маркетинг/PR/рекламный менеджмент
  • Опыт работы - от 3-х лет
  • Знание Азербайджанского и Русского языка обязательно.
  • Навыки работы с программными продуктами
  • Работа с аналитикой, применения digital инструментов (web аналитика, е-mail маркетинг, социальные медиа)
  • Знание и навык работы с google и фейсбук инструментами и метриками
  • Управление рекламой в интернете

Что мы предлагаем:

  • Работу в компании, которая входит в состав международного холдинга ASBC, офисы которые представлены более чем в 30 странах мира, а бизнес в 64.
  • Работу в компании, где каждый сотрудник имеет ценность и возможность для профессионального и карьерного роста.
  • Молодой и дружный коллектив.
  • Индивидуальную программу адаптации и поддержку на каждом этапе обучения.
  • Использование обучающих материалов ASBIS Academy Library & Learning Management System.
  • Социальные гарантии в соответствии с Трудовым Кодексом АР.

Рабочий график: Понедельник- пятница.

Всех заинтересованных лиц просьба присылать CV, с указанием названия позиции в разделе “Subject”.

Functional responsibilities:

  • Writing a strategy and conducting digital advertising campaigns
  • Website optimization and promotion
  • Compilation of the semantic core of keywords for SEO promotion
  • Work with GDN and Paid Search
  • Analysis of Digital indicators. Working with web analytics services for data analysis
  • Testing and launching new tools in CPA networks
  • Optimization of website text content and images
  • Compilation of files for search engines
  • Web analytics setup:
  • Improvement of behavioral factors on the site
  • Increase traffic and improve resource conversion

Main requirements:

  • Higher education in marketing / PR / advertising management
  • Work experience - from 3 years
  • Excellent knowledge of Russian and Azeri language.
  • Experience with software products
  • Working with analytics, using digital tools (web analytics, e-mail marketing, social media)
  • Knowledge and skill in working with google and facebook tools and metrics
  • Online advertising management

We offer:

  • Work in a company that is part of the international holding ASBC, offices which are represented in more than 30 countries of the world, and business in 64.
  • Work in a company where each employee has value and an opportunity for professional and career growth.
  • Young and friendly staff.
  • Individual adaptation program and support at each stage of training.
  • Using ASBIS Academy Library & Learning Management System training materials.
  • Social guarantees in accordance with the Labor Code of the Republic of Azerbaijan.

Working schedule: Monday-Friday.

All interested persons are requested to send their CV by e-mail with the position name in the “Subject” section.

Email: [email protected]